Tioga Sports

Track and field teams perform well

Posted 5/10/16 (Tue)

Track and field teams perform well

By Jody Michael
Williams County’s track and field teams tallied some impressive performances May 3 in Rugby and Thursday in Tioga.
Atati Mita dominated the competition again, winning the boys’ discus in both meets, the javelin in Rugby and the 300-meter hurdles in Tioga.
On Thursday, Kenmare’s Tanner King eclipsed him in the javelin, but Mita had personal-best marks in the discus (153-3) and 300 (45.46 seconds).
Ilise Jennings won the girls’ 100 and improved her 200 time to 28.12 in finishing second Thursday. Destiny Laveau’s second-place finish in the 300 hurdles was also a personal-best time, 55.24 seconds.
The boys’ 4x800 and girls’ 4x400 and 4x800 relays posted season-best times in Rugby.
The junior high teams competed against more than 20 other schools in a meet May 2 in Velva. Highlights included Canvas Sanders’ third-place finish in the boys’ long jump (15-9) and Konner Knudson taking fourth in the boys’ 800 in 2:31.55.
For the girls, Jordan Rodin had personal bests and sixth-place finishes in the high jump (4-3) and the 200 (30.83).
Thursday
Boys
Team scoring -- 1. Des Lacs-Burlington-Lewis and Clark, 253; 2. Kenmare-Bowbells, 103 3. Williams County, 76; 4. Trenton-Trinity Christian, 73; 5. Divide County, 44
100 -- 8. Raphael Salinas, 13.16
200 -- 5. Dez’Juan Woodson, 27.10; 8. Canvas Sanders, 30.31
Mile -- 2. Tyler Larson, 5:11.94; 6. Konner Knudson, 6:26.39
300 hurdles -- 1. Atati Mita, 45.46
4x200 relay -- 3. Williams County, 1:53.71
4x800 relay -- 2. Williams County, 10:16.32
Triple jump -- 3. Patrick Frise, 38; 8. Job LaBar, 32-3
Shot put -- 6. Mitch Kennell, 27-3
Discus -- 1. Atati Mita, 153-3; 6. Mitch Kennell, 74-10
Javelin -- 2. Atati Mita, 151-10; 5. Raphael Salinas, 80-6
Girls
Team scoring -- 1. Des Lacs-Burlington-Lewis and Clark, 171; 2. Williams County, 135; 3. Trenton-Trinity Christian, 86; 4. Divide County, 57; 5. Kenmare-Bowbells, 44
100 -- 1. Ilise Jennings, 14.11; 8. Maari Dolan, 15.39
200 -- 2. Ilise Jennings, 28.12; 3. Destiny Laveau, 30.78; 5. Jordan Rodin, 31.30; 6. Maari Dolan, 32.05; 7. Abby Hickel, 32.58
400 -- 1. Abby Larson, 1:07.60; 3. Jordan Rodin, 1:11.64; 7. Mikayla Wolfe, 1:22.80
800 -- 3. Allison Ziebarth, 2:55.94; 6. Abby Hickel, 3:07.54
Mile -- 3. Allison Ziebarth, 6:42.56; 5. Abby Hickel, 7:12.94
300 hurdles -- 2. Destiny Laveau, 55.24; 6. Abby Larson, 1:01.80; 8. Mikayla Wolfe, 1:06.81
4x200 relay -- 2. Williams County, (Maari Dolan, Leah Schmidt, Mikayla Wolfe, Jordan Rodin), 2:12.18
4x400 relay -- 1. Williams County, (Leah Aadnes, Ilise Jennings, Destiny Laveau, Allison Ziebarth), 5:05.72
High jump -- 2. Jordan Rodin, 4-3
Shot put -- 4. Aubrey Henson, 21
Discus -- 4. Aubrey Henson, 53-11; 5. Leah Schmidt, 53-6.5
Javelin -- 2. Maari Dolan, 96-7; 5. Leah Schmidt, 73
May 3
Boys
Team scoring -- 1. Rugby, 138; 2. Des Lacs-Burlington-Lewis and Clark, 112; 3. Benson County, 61; 4. Harvey-Wells County, 59; 5. New Town, 56; 6. Parshall, 44; 7. Williams County, 43; 8. Stanley-Powers Lake, 38; 9. Velva-Drake-Anamoose-Sawyer, 34; 10. Glenburn, 25; 11. Garrison-Max, 21; 12. Bottineau, 19; 13. Burke Central, 17; 14. Mohall-Lansford-Sherwood, 16; 15. Bishop Ryan, 13; 16. North Star, 11; T17. Nedrose, 6; T17. Divide County, 6; 19. Northern Lights, 5; 20. New Rockford-Sheyenne, 4; 21. Rolette-Wolford, 2; 22. Dunseith, 1
Mile -- 4. Tyler Larson, 4:58.35
2-mile -- 3. Patrick Frise, 10:41.51
300 hurdles -- 2. Atati Mita, 46.94
4x200 relay -- 8. Williams County, 1:55.66
4x400 relay -- 7. Williams County, 4:01.57
4x800 relay -- 8. Williams County, 10:00.29
Discus -- 1. Atati Mita, 149-7
Javelin -- 1. Atati Mita, 144-4
Girls
Team scoring -- 1. Rugby, 198; 2. Harvey-Wells County, 109; 3. Garrison-Max, 61; 4. Parshall, 58; 5. North Star, 43; T6. Benson County, 24; T6. Divide County, 24; T6. New Rockford-Sheyenne, 24; T6. Rolette-Wolford, 24; T6. Surrey, 24; 11. Williams County, 22; T12. Des Lacs-Burlington-Lewis and Clark, 20; T12. Stanley-Powers Lake, 20; 14. Glenburn, 19; 15. Bottineau, 17.5; 16. Velva-Drake-Anamoose-Sawyer, 17; T17. Mohall-Lansford-Sherwood, 9; T17. Northern Lights, 9; 19. South Prairie, 5; 20. Dunseith, 3.5
100 -- 7. Ilise Jennings, 13.80
200 -- 5. Ilise Jennings, 28.72
800 -- 4. Destiny Laveau, 2:41.76
4x400 relay -- 5. Williams County, 4:41.62
4x800 relay -- 7. Williams County, 11:43.23
Javelin -- 4. Maari Dolan, 99-1