Tioga Sports

More Firestorm athletes qualify for state meet

Posted 5/24/16 (Tue)

By Jody Michael
The Williams County track and field teams have qualified for seven events in Friday and Saturday’s NDHSAA Class B Track and Field State Meet at the Bismarck Community Bowl.
Senior Atati Mita, after already surpassing state qualifying standards in the boys’ discus and javelin throws, added a third event with a third-place finish in the boys’ 300-meter hurdles in a personal-best time of 43.73 seconds.
Mita also won both the discus and javelin Saturday. His javelin toss of 156-5 was his best of the season and enough to overtake Kenmare’s Tanner King, whose best throw of 154-8.5 was more than 23 feet short of his season best.
Fellow senior Patrick Frise also qualified in the boys’ 3,200-meter run, taking third in 10:57.09.
On the girls’ side, junior Maari Dolan qualified in the girls’ javelin throw as runner-up with a personal-best 113-8.
Freshman Ilise Jennings also posted a second-place finish in the girls’ 100, finishing in a personal-best 12.93. Dolan finished fourth in 13.74, also her best time.
Jennings also qualified in the girls’ 4x400-meter relay with senior Allison Ziebarth, junior Destiny Laveau and sophomore Abby Larson following a third-place finish in 4:32.75.
The girls’ 200 saw Jennings score another personal record, 27.64, for fourth place.
Mita was the Firestorm’s lone event winner at the Last Chance Meet in Velva on May 16: His discus throw of 154-11 was a personal-best.
Saturday
Boys
Team scoring -- 1. Des Lacs-Burlington-Lewis and Clark, 160; 2. Watford City, 141; 3. New Town, 73; 4. Trenton-Trinity Christian, 50; 5. Parshall, 49; 6. Williams County, 42; 7. Stanley-Powers Lake, 40; 8. Kenmare-Bowbells, 38; 9. Burke Central, 27; 10. Surrey, 22; 11. Garrison-Max, 21; 12. Mohall-Lansford-Sherwood, 19; 13. Bishop Ryan, 18; 14. Nedrose, 17; 15. Divide County, 11; 16. White Shield, 3
800 -- 7. Tyler Larson, 2:14.63
Mile -- 5. Tyler Larson, 4:58.07
2-mile -- 3. Patrick Frise, 10:57.09
300 hurdles -- 3. Atati Mita, 43.73
4x200 relay -- 8. Williams County, (Patrick Frise, Tyler Larson, Spencer LaBar, Canvas Sanders), 1:51.27
4x400 relay -- 8. Williams County, (Patrick Frise, Tyler Larson, Atati Mita, Canvas Sanders), 4:04.29
Triple jump -- 7. Patrick Frise, 37-10
Discus -- 1. Atati Mita, 139
Javelin -- 1. Atati Mita, 156-5
Girls
Team scoring -- 1. Watford City, 204; 2. Garrison-Max, 85; 3. Parshall, 75; 4. Stanley-Powers Lake, 67; 5. Des Lacs-Burlington-Lewis and Clark, 55; 6. Surrey, 50; 7. Williams County, 48; 8. Divide County, 46; 9. Trenton-Trinity Christian, 32; 10. Mohall-Lansford-Sherwood, 19; 11. South Prairie, 16; 12. Bishop Ryan, 5; 13. Kenmare-Bowbells, 4
100 -- 2. Ilise Jennings, 12.93; 4. Maari Dolan, 13.74
200 -- 4. Ilise Jennings, 27.64
400 -- 6. Abby Larson, 1:07.63
800 -- 8. Destiny Laveau, 2:52.19
300 hurdles -- 5. Destiny Laveau, 53.55
4x100 relay -- 8. Williams County, (Annabelle Savage, Jordan Rodin, Maari Dolan, Addie Norgaard), 59.25
4x200 relay -- 7. Williams County, (Maari Dolan, Jordan Rodin, Ilise Jennings, Tehya Craig), 2:00.97
4x400 relay -- 3. Williams County, (Abby Larson, Allison Ziebarth, Destiny Laveau, Jordan Rodin), 4:32.75
4x800 relay -- 6. Williams County, (Abby Larson, Maelyn Sanders, Abby Hickel, Allison Ziebarth), 11:51.29
Javelin -- 2. Maari Dolan, 113-8; 7. Leah Schmidt, 85-1
May 16
Boys
Team scoring -- 1. Rugby, 154; 2. Des Lacs-Burlington-Lewis and Clark, 117; 3. Velva-Drake-Anamoose-Sawyer, 61; 4. New Town, 53; T5. Kenmare-Bowbells, 51; T5. Parshall, 51; 7. Stanley-Powers Lake, 39; 8. Williams County, 38; 9. Glenburn, 33; 10. Central McLean, 25; 11. Harvey-Wells County, 23; 12. Burke Central, 22; 13. Surrey, 19; 14. Mohall-Lansford-Sherwood, 15; 15. Garrison-Max, 13; 16. Bishop Ryan, 6; 17. White Shield, 5; T18. Divide County, 4; T18. Nedrose, 4
800 -- 8. Tyler Larson, 2:15.06
Mile -- 8. Tyler Larson, 4:56.75
2-mile -- 2. Patrick Frise, 10:44.12
300 hurdles -- 3. Atati Mita, 44.59
4x200 relay -- 8. Williams County, 1:47.31
Triple jump -- 4. Patrick Frise, 37-3.25
Discus -- 1. Atati Mita, 154-11
Javelin -- 3. Atati Mita, 138-4
Girls
Team scoring -- 1. Rugby, 160; 2. Harvey-Wells County, 82; 3. Parshall, 80; 4. Garrison-Max, 53; 5. Stanley-Powers Lake, 45; T6. Des Lacs-Burlington-Lewis and Clark, 41; T6. New Rockford-Sheyenne, 41; 8. Williams County, 38; 9. Velva-Drake-Anamoose-Sawyer, 36; 10. Central McLean, 33; 11. Glenburn, 32; 12. Divide County, 28; 13. Surrey, 25; 14. Mohall-Lansford-Sherwood, 12; 15. Westhope-Newburg, 10; 16. South Prairie, 5; 17. Bishop Ryan, 1
100 -- 3. Ilise Jennings, 13.40
200 -- 3. Ilise Jennings, 27.72
400 -- 5. Abby Larson, 1:06.78
300 hurdles -- 7. Destiny Laveau, 54.02
4x400 relay -- 3. Williams County, 4:32.55
4x800 relay -- 6. Williams County, 11:30.02
High jump -- 4. Jordan Rodin, 4-3
Javelin -- 3. Maari Dolan, 110-11