Sports and Activities

DC captures event titles

Posted 4/26/16 (Tue)

DC captures event titles

By Jody Michael
Ryder Beauclair’s victory in the boys’ 300-meter hurdles and the girls’ 4x100-meter relay team’s first-place finish highlighted Divide County’s effort in a track meet Friday in Tioga.
McKenzie Hallgren, Emilee Johnson, Lauryn Heide and Alli McCoy dominated the 4x100 in 57.28 seconds. Johnson, Hallgren and Heide also claimed second through fourth in the  long jump, and Hallgren’s mark was a personal-best.
“The jumps have been strong for our girls,” coach Nate Nelson said. “It is fun watching them improve and compete, both against kids from rival schools as well as competing against their teammates.”
Beauclair had personal records in the 300 hurdles (48.34) and 100-meter dash (12.50), as did Johnson as runner-up in the girls’ 200 (28.54).
“Ryder Beauclair and Emilee Johnson are having tremendous seasons,” Nelson said.
Kate Sabe (discus) and Aidan Eriksmoen (triple jump) also each had a personal-best while scoring in multiple events.
Friday
Varsity boys
Team scoring -- 1. Parshall, 102; 2. Stanley-Powers Lake, 87; 3. Kenmare-Bowbells, 73; 4. Glenburn, 72; 5. Williams County, 58; 6. Burke Central, 39; 7. Bishop Ryan, 35; 8. Surrey, 33; 9. Mohall-Lansford-Sherwood, 23; 10. Divide County, 22
300 hurdles -- 1. Ryder Beauclair, 48.34
Long jump -- 3. Ryder Beauclair, 17-5; 6. Aidan Eriksmoen, 15-9
Triple jump -- 6. Aidan Eriksmoen, 33-8
Varsity girls
Team scoring -- 1. Stanley-Powers Lake, 104; 2. Glenburn, 95; 3. Surrey, 93; 4. Parshall, 79; 5. Williams County, 73; 6. Divide County, 60; 7. Bishop Ryan, 35; 8. Mohall-Lansford-Sherwood, 24; 9. Kenmare-Bowbells, 12
200 -- 2. Emilee Johnson, 28.54
4x100 relay -- 1. Divide County, (McKenzie Hallgren, Emilee Johnson, Lauryn Heide, Alli McCoy), 57.28
Long jump -- 2. Emilee Johnson, 13-7.5; 3. McKenzie Hallgren; 13-6.5; 4. Lauryn Heide, 12-9.5
Triple jump -- 2. Lauryn Heide, 28-4.5; 3. McKenzie Hallgren, 28-2
Shot put -- 6. Kate Sabe, 26-3
Discus -- 6. Kate Sabe, 72-10
Javelin -- 6. Alli McCoy, 77-9
Thursday
Junior varsity boys
Team scoring -- 1. Des Lacs-Burlington-Lewis and Clark, 133; 2. Stanley-Powers Lake, 77; 3. Watford City, 76; 4. New Town, 63; 5. Burke Central, 60; 6. Glenburn, 55; 7. Surrey, 35; 8. Mohall-Lansford-Sherwood, 24.5; 9. Divide County, 24; 10. Kenmare-Bowbells, 23; 11. Williams County, 18; 12. Garrison-Max, 13; 13. Trenton-Trinity Christian, 12.5
100 -- 5. Dejuan Jenkins, 12.32
200 -- 4. Dejuan Jenkins, 25.56
400 -- 8. Tyler Deering, 1:02.92
Long jump -- 1. Dejuan Jenkins, 19-1; 5. Aidan Eriksmoen, 15-9
Junior varsity girls
Team scoring -- 1. Glenburn, 93; 2. Watford City, 90; 3. Stanley-Powers Lake, 68;  4. Trenton-Trinity Christian, 67; 5. Surrey, 65; 6. Garrison-Max, 59.5; 7. Des Lacs-Burlington-Lewis and Clark, 56; 8. Williams County, 41.5; 9. Divide County, 29; 10. Mohall-Lansford-Sherwood, 28; 11. New Town, 8; 12. Kenmare-Bowbells, 7
100 -- 7. McKenzie Hallgren, 14.90
400 -- 6. Lauryn Heide, 1:13.69
Triple jump -- 1. Lauryn Heide, 29-7; 2. McKenzie Hallgren, 29-6
Javelin -- 3. Alli McCoy, 80-9
Junior high boys
Team scoring -- 1. Watford City, 110; 2. Stanley-Powers Lake, 81; 3. Surrey, 77; 4. Des Lacs-Burlington-Lewis and Clark, 76; 5. Glenburn, 65; 6. Williams County, 35; 7. Trenton-Trinity Christian, 34; 8. Mohall-Lansford-Sherwood, 31; 9. Divide County, 19; 10. New Town, 13; 11. Kenmare-Bowbells, 11; 12. Burke Central, 2
100 -- 3. Logan Osvold, 13.87
200 hurdles -- 8. Kyler Carlson, 41.48
4x100 relay -- 3. Divide County, (Logan Osvold, Kyler Carlson, Sam Burtman, Dylan Haugland), 1:00.01
4x400 relay -- 6. Divide County, (Logan Osvold, Kyler Carlson, Sam Burtman, Dylan Haugland), 5:22.95
Long jump -- 6. Logan Osvold, 12-9
Junior high girls
Team scoring -- 1. Des Lacs-Burlington-Lewis and Clark. 120; 2. Watford City, 116.5; 3. Stanley-Powers Lake, 65; 4. Surrey, 42; 5. Trenton-Trinity Christian, 40; 6. Williams County, 39; T7. Garrison-Max, 35; T7. Mohall-Lansford-Sherwood, 35; 9. Glenburn, 29.5; 10. Divide County, 27
400 -- 6. Jayda Johnson, 1:17.20
4x100 relay -- 3. Divide County, (Cassie Colosky, Jayda Johnson, Faith Johnson, Addy Eriksmoen), 1:01.76
4x200 relay -- 4. Divide County, (Bria Smithberg, Chloe Parker, Meriah Jenkins, Elyse Pendlay), 2:21.57
Long jump -- 3. Faith Johnson, 12-6; 6. Elyse Pendlay, 12-1
Shot put -- 8. Kristeen Johnson, 24-3.5
Discus -- 6. Kristeen Johnson, 61-1